سد چالیدره مشهد

در فاصله‌ ی 10 کیلومتری غرب مشهد سد چالیدره مشهد واقع شده است که در دره‌ ای به نام چالیدره قرار دارد. سد چالیدره مشهد از بهترین دیدنیهای شهر مقدس مشهد به شمار می رود که در سال 1381 تاسیس شده است. این سد 140 هکتار مساحت و 1433 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و به عنوان یکی از نقاط گردشگری مشهد به شمار می رود که از رودخانه‌ی جاغرق سرچشمه می گیرد. برخی از امکانات تفریحی و رفاهی که در سد چالیدره مشهد برای گردشگران تور مشهد فراهم شده است شامل تله کابین، جامپینگ و قایق سواری، ماهیگیری، اسکی بر روی آب، غواصی، آلاچیق، کافی شاپ و رستوران و.... می باشد.

 

سد چالیدره مشهد

تصویر سد چالیدره مشهد

سد چالیدره مشهد

تصویر سد چالیدره مشهد

سد چالیدره مشهد

تصویر سد چالیدره مشهد

 

باغ گل‌ ها مشهد

باغ گل‌ ها مشهد یکی دیگر از دیدنیهای جذاب شهر مقدس مشهد به شمار می رود که در بلوار معلم قرار گرفته است. باغ گل‌ ها مشهد بر اساس گل بنفشه طراحی شده است به گونه ای که باغ گل‌ها مثل یک بنفشه ای است که هر گلبرگ آن یک مجموعه گل را تشکیل داده است که از جمله می توان به باغ گل‌های صخره ای، باغ رز، گل‌های فصلی، گل‌های دارویی، گل‌های برکه، باغ گیاهان پوششی، باغ گل‌های پیازی اشاره نمود. کاشت گل و گیاهان متناسب در هر فصلی از سال از ویژگیهای باغ گل‌ ها مشهد به شمار می رود. برخی از امکاناتی که برای باغ گل‌ ها مشهد در نظر گرفته شده شامل آبنما، آمفی تئاتر روباز، محوطه مخصوص بازی کودکان، گلخانه آموزشی برای دانشجویان و دانش پژوهان و برکه و.... می باشد. گردشگران تور مشهد این فرصت خواهند داشت تا از انواع گل‌ هایی که در برکه قرار داده شده نظیر نیلوفر آبی سفید، نیلوفر آبی زرد، نیلوفر آبی پیگمه، نیلوفر آبی معطر، نیلوفر آبی صورتی سوئدی و نیلوفر آبی روشن لذت ببرند. نیلوفر آبی نیز در برکه سنبل آبی موجود است. وجود ماهی کوی در برکه باغ گل‌ ها مشهد از ویژگیهای باغ گل‌ ها مشهد به شمار می رود.

 

باغ گل‌ ها مشهد

تصویر باغ گل‌ ها مشهد

باغ گل‌ ها مشهد

تصویر باغ گل‌ ها مشهد

باغ گل‌ ها مشهد

تصویر باغ گل‌ ها مشهد

 

باغ ملی مشهد

باغ ملی مشهد از دیگر اماکن دیدنی شهر مقدس شهد به شمار می رود. این باغ زیبا در یکی از خیابان‌ های قدیمی مشهد قرار گرفته که در زمان های قدیم به ارگ معروف بوده و امروزه به نام خیابان امام خمینی (ره) شناخته می شود. باغ ملی مشهد با توجه به قدمتی که دارد از اهمیت بسزایی برخوردار است در گذشته این باغ مکانی برای برگزاری برنامه های اجتماعی و فرهنگی بوده و امروزه با توسعه شهر این پارک به یک پارک محلی تبدیل شده است. مکانی برای بازی کودکان در باغ ملی مشهد در نظر گرفته شده است. در باغ ملی مشهد انواع چنارهای قدیمی و درختان مختلف و گونه های گیاهی و گلکاری و چمن و فضای سبز اطراف به چشم می خورد که بسیار دیدنی و جذاب برای گردشگران تور مشهد خواهد بود. آب قنات رکن آباد که از قنات های مشهور و قدیمی شهر مشهد می باشد از میان باغ ملی مشهد عبور می کند.

 

باغ ملی مشهد

تصویر باغ ملی مشهد

باغ ملی مشهد

تصویر باغ ملی مشهد

 

باغ شاهنامه مشهد

باغ شاهنامه مشهد در انتهای بلوار توس قرار گرفته است و از جمله دیدنیهای مشهد به شمار می رود. باغ شاهنامه مشهد دارای مساحت 3 هکتاری می باشد که به همت آقای سید حسن موسوی با هدف یادآوری میراث کهن دیار ایران و مکانی جهت احیای هنرهای اصیل و قدیمی کشور بنا شده است. هنر اصیل و معماری بی نظیر ایرانی در باغ شاهنامه مشهد دیده می شود. از شاهنامه در طراحی اصلی باغ شاهنامه مشهد الهام گرفته شده است. انواع اشیاء و لوازم دوره های تاریخی گوناگون جهت بازدید گردشگران تور مشهد فراهم شده است و در واقع موزه ای است که قطعا جالب و جذاب خواهد بود. برخی از امکانات و ویژگیهایی که در باغ شاهنامه مشهد به چشم می خورد شامل سالن اجتماعات، غذاخوری، نگارخانه، پارک بازی کودکان، فضای آبی، آلاچیق ها، سیاه چادرها، اوبه ترکمن، اجرای مراسمات نمایش نقالی و شاهنامه خوانی، نمایشگاه اقوام مختلف و.... می باشد. برای برگزاری مراسم های آئینی و بویژه بزرگداشت فردوسی باغ شاهنامه مشهد مکان بسیار مناسبی خواهد بود.

 

باغ شاهنامه مشهد

تصویر باغ شاهنامه مشهد

باغ شاهنامه مشهد

تصویر باغ شاهنامه مشهد

باغ شاهنامه مشهد

تصویر باغ شاهنامه مشهد

 

باغ پرندگان مشهد

باغ پرندگان مشهد یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شهر مقدس مشهد به شمار می رود که گردشگران تور مشهد این فرصت را خواهند داشت تا از گونه های متفاوت پرندگان دیدن کنند. این مجموعه در سال 1393 و در مجاورت مجتمع الماس شرق مشهد احداث شده است. بیش از 700 نوع پرنده از گونه های کمیاب ایرانی، آسیایی و آفریقایی در باغ پرندگان مشهد نگه داری می شود. برخی از ویژگیهایی که می توان برای باغ پرندگان مشهد اشاره کرد شامل پل های چوبی، آبگیرهای عمیق، پوشش گیاهی فوق العاده، آبشارهای مصنوعی و فضایی مطبوع می باشد. قطعا بازدیدکنندگان و گردشگران لحظات خوشی را در این مجموعه سپری خواهند کرد.

 

باغ پرندگان مشهد

تصویر باغ پرندگان مشهد

باغ پرندگان مشهد

تصویر باغ پرندگان مشهد

باغ پرندگان مشهد

تصویر باغ پرندگان مشهد

 

زیر مجموعه ها