آکواریوم شهر دریایی شرق مشهد

آکواریوم شهر دریایی شرق مشهد از دیدنیهای خوب شهر مقدس مشهد به شمار می رود که در طبقه چهارم مجتمع تجاری الماس شرق بنا گردیده است. آکواریوم شهر دریایی شرق مشهد جزء بزرگ ترین نمایشگاه ماهیان آب شور در ایران به حساب می آید که ماهیان دریاهای‌ شور جهان در آن نگه داری می شوند. گردشگران تور مشهد این فرصت را خواهند داشت تا در آکواریوم شهر دریایی شرق مشهد از گونه‌های مختلف نظیر کوسه ماهی،سفره ماهی، خرچنگ نعل آبی و هزار ماهی و مجموعه ماهیان رنگارنگ آب‌های شور دیدن نمایند. پارکینگ از جمله امکانات این مجموعه به شمار می رود.

 

آکواریوم شهر دریایی شرق مشهد

تصویر آکواریوم شهر دریایی شرق مشهد

آکواریوم شهر دریایی شرق مشهد

تصویر آکواریوم شهر دریایی شرق مشهد

 

میل اخنگان مشهد

میل اخنگان مشهد از دیدنیهای خوب شهر مقدس مشهد به شمار می رود که در فاصله ی 20 کیلومتری از شمال شهر مشهد واقع شده و در حاشیه جاده توس قرار گرفته اند. میل اخنگان مشهد 17 متر ارتفاع دارد که به عقیده ی برخی در میل اخنگان مشهد نبرد سنگینی بین حکام قبلی خراسان و سلطان محمود غزنوی رخ داده است و از معماری دوره ایلخانی به دوره تیموری برخوردار است و همچنین به علت وجود نقش و نگارهای زنان روی این برج احتمال می رود آرامگاه خواهر گوهرشاد آغا باشد. میل اخنگان متشکل از استوانه‌ هایی به ارتفاع 14 متر است و کلاهک عرق‌ چینی که روی ستون قرار دارد از ارتفاع بیش از 4 متری برخوردار است. میل اخنگان مشهد از جنس آجر بوده و با قطعه‌های کاشی به رنگ‌های لاجوردی و فیروزه‌ای و شکل‌های مختلفی نظیر مستطیل، چند ضلعی و ستاره‌ی چلیپا تشکیل شده است. در تزئین کاشی‌ ها از نقوش برجسته و مختلفی استفاده شده است. سنگ قبری داخل میل اخنگان مشهد قرار گرفته که متشکل از ابعاد 110 سانتی‌ متر در 50 سانتی‌ متری و ارتفاع 40 سانتی‌ متری است که دارای خط ثلث و نسخ متنی حکاکی شده ای می باشد. گردشگران تور مشهد قطعا از معماری خاص و منحصر بفرد آن لذت خواهند برد.

 

میل اخنگان مشهد

تصویر میل اخنگان مشهد

میل اخنگان مشهد

تصویر میل اخنگان مشهد

میل اخنگان مشهد

تصویر میل اخنگان مشهد

 

غار کارده مشهد

غار کارده مشهد یکی از بهترین دیدنیهای مشهد به شمار می رود که در فاصله ی 48 کيلومتری از شمال مشهد واقع شده است. همچنین غار کارده در فاصله ی 3 کيلومتری از روستای کارده می باشد. دو غار در دو سمت دره آل قرار گرفته که یکی معروف به غار اسكلت و دیگری مرسوم به غار كارده است. دهانه غار همانند يک شکاف سنگی است که متشکل از عرض تقريبی 1 تا 3 متر و طول 100 متر می باشد. غار کارده مشهد از پرتگاه‌ های خطرناکی تشکیل شده است. کوهنوردان، اسکلت‌ هايی از انسان مربوط دوران های قديم را در اين غار کشف کرده‌اند. وجود راه های فرعی زیاد از ویژگیهای غار کارده مشهد به حساب می آید که هر راه فرعی به 2 تا 5 شاخه فرعی تقسیم می شود. قطعا این غار یکی از دیدنیهای جذاب مشهد به شمار می رود که گردشگران تور مشهد می توانند از آن بازدید نمایند.

 

غار کارده مشهد

تصویر غار کارده مشهد

غار کارده مشهد

تصویر غار کارده مشهد

غار کارده مشهد

تصویر غار کارده مشهد

 

غار مغان مشهد

غار مغان مشهد یکی از بهترین دیدنیهای مشهد به شمار می رود که در قسمت جنوبی روستای مغان و در فاصله ی 75 کیلومتری از مشهد واقع شده است. این غار متشکل 5 تالار و دو دهنه است که یکی از دهنه ها به سمت شمال و دیگری به سمت شرق قرار گرفته است. سطح غار مغان مشهد از جنس مرمر می باشد و به صد میلیون سال پیش تعلق دارد. سنگهایی از جنس آرگونیت و کربنات کلسیم در غار مغان مشهد به چشم می خورد. سقف غار از ستون های آهکی تشکیل شده است که از سقف آویزان بوده و جلوه ی خاصی به غار بخشیده است و قطعا تماشای آن برای گردشگران تور مشهد جالب خواهد بود. از دیگر ویژگیهای این غار وجود چشمه های متعددی در راه غار است. غار مغان مشهد در مسیرهایی دارای دهلیز و پیچ و خم و پرتگاه های مختلفی به عرض 32 سانتی متر می باشد. چاه های مختلفی درون غار مغان مشهد مشاهده می شود که عمق یکی از چاه‌ ها به 25 متر می رسد. درون برخی از چاه ها نیز خفاش‌ وجود دارد.

 

غار مغان مشهد

تصویر غار مغان مشهد

غار مغان مشهد

تصویر غار مغان مشهد

 

سد کارده مشهد

سد کارده مشهد یکی دیگر از جاذبه های دیدنی و گردشگری ویژه گردشگران تور مشهد به شمار می رود که در فاصله ی 40 کیلومتری شمال مشهد و در کیلومتر 16 جاده کلات به سمت چپ واقع شده است. سد کارده مشهد از جنس بتنی دو قوسی متقارن مخزن است و دارای 15 بلوک 10 متری با ارتفاع 67 متر از پی و حجم 32 هزار مترمکعب بتن‌ ریزی می باشد. حجم آب سد کارده مشهد نیز 36 میلیون متر مکعب می باشد. از دیگر ویژگیهایی که می توان برای سد کارده مشهد نام برد شامل رودخانه کارده با آب دائمی، مجموعه تفریحی دنیای آبی و مناظر زیبای کوهستانی و ..... است.

 

سد کارده مشهد

تصویر سد کارده مشهد

 

زیر مجموعه ها